Sıkça Sorular Sorular
Sıkça sorulan sorularınıza bu alanda yanıt veriyoruz...

Toz boya için en iyi yüzey temizleyici nedir?
Bu soru için kesin bir cevap yoktur. En iyi temizleyiciyi bulmak için birçok faktörü göz önünde bulundurmak gerekir. Karar aşamasında metal malzeme, uzaklaştırılacak olan kir, banyo sıcaklığı, temas süresi, yağ uzaklaştırma kapasitesi, çevresel etkiler gibi faktörler incelenmelidir. metal malzeme güvenli ve temiz bir şekilde hazırlanıyor ise yüzey hazırlama işlemleri düzgün çalışıyor demektir. Sizin için en uygun olanı seçebilmek için yüzey hazırlama tedarikçiniz ile görüşünüz.
 
Yüzey temizleme kimyasallarında ne tip teknolojiler kullanılabilir?
Toz ve sıvı temizleyici bulunmaktadır. İnorganik kirler (metalik) için asit temizleyiciler vardır. Alkali temizleyiciler çoğu organik kirler için tavsiye edilir. Nötr temizleyiciler güçlü asit veya alkaliler (alüminyum veya çinko) ile reaksiyona girerek yüzeydeki kirleri kaldırmak için kullanılabilir. Yağ sökücü temizleyicileri banyoda yüksek oranda yağ birikmesi olduğunda tescih edilebilir. Yüzey hazırlama tedarikçiniz ile birlikte çalışarak sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz.
 
Malzemelerin temiz olduğundan nasıl emin olabilirim?
Malzemenin temizliğini belirlemek için bir kaç test vardır. En yaygın kullanılan su testidir. Bu test, görsel bir gözlem olup yüzeye dökülen suyun tüm yüzeye yayılıp yayılmadığı (su kirli bölgelerde waxlı yüzeydeki gibi toplanarak kayar) kontrol edilir. Diğer testler beyaz bir bezle silerek, alkol damlası veya diğer daha gelişmiş laboratuvar test metodları kullanılarak yapılabilir. Yine, Yüzey hazırlama tedarikçiniz temizlik değerlendirilmesinde yardımcı olabilir.
 
Fosfatlama nedir ve neden ihtiyacım var?
Seyreltilmiş fosforik asit ve fosfat tuzları püskürtme veya daldırma yoluyla, yüzey ile kimyasal reaksiyona girerek çözünmez kristal fosfat tabakası oluşturur. Bu süreç, baz metale sıkı bir yapışma, daha fazla yüzey alanı, korozyonun engellenmesini ve toz boyanın metal yüzeye daha iyi yapışmasını sağlar. İyi bir boya temeli oluşturarak, bitmiş ürünün kullanılabilir ömrünü artırır.

Hangi yüzey hazırlama benim uygulamam için en iyisidir?
Demir fosfat toz boya için en sık kullanılan ön işlemdir. Neredeyse her türlü yüzey ile kullanılabilir. Toz boyalar genellikle yaş boyalara göre, aynı ön işlem üzerinden karşılaştırıldığında daha iyi performans verecektir. Yüksek kalitedeki uygulamalar için çinko fosfat tercih edilebilir. Ancak bu sürecin işletilmesi daha pahalıdır, ağır metaller kullanılır, önemli miktarda çamur üretebilir. Demir fosfata göre daha fazla yıkama banyosu gerekir. Eğer tek seçenek olabilir demir fosfat, çinko fosfat veya gelişmiş bir boya sistemi ile istenilen performans elde edemez.
 
 
Pro WEB