Elektrostatik Boya Tabancaları
Elektrostatik Boya Tabancaları
Corona Sistem: Bu teknik tabanca gövdesinin içerisinde bulunan kaskatın, tabancanın ucunda bulunan iğneye gönderdiği yüksek voltajla (max 100 kV) tabancadan çıkan boyaya elektrik yüklenmesi prensibine dayanır.
 
Yüksek voltaj havanın nötral durumunu bozarak eksi iyonlar oluşturmaktadır. Bu iyonlar birbirine ya da en yakın objeye yani toz taneciklerine tutunmaktadır. Böylece toz boya partikülleri de yüklenip, daha önce topraklanmış yüzeye püskürtülmektedir.
 
Tribo Sistem: Bu sistemde toz boya tanecikleri, tabanca içerisinde özel yollardan geçerek sürtünmenin etkisiyle elektrostatik yüklenmesi temeline dayanır. Tribo yükleme sisteminin corona sistemden farkı, tabanca içerisinde yüksek gerilim kaskatı yoktur ve toz zerreleri sürtünme yolu ile yüklenir. Bu mekanizma, farklı yüklerdeki iki maddenin (birisi elektron almaya, diğeri elektron vermeye meyilli) birbirleriyle teması sonucu harekete geçer. Tribo tabancaların içerisindeki özel tasarlanmış yükleme yolları, mekaniksel özelliğinden dolayı toz boya birikimini önleyen ve yüzeye yapışmadan hızlı bir yüklemeye olanak veren teflondan yapılmaktadır.
 
 
 
 
:: Diğer Hizmetler + tüm hizmetleri gör
 
- Kumlama Makinası
- Elektrostatik Toz Boya Depolama
- Elektrostatik Boya Fırınlama
- Filtre Toz Boya Toplayıcılar
- Toz Boya Geri Dönüşümü
 
 
Pro WEB